site_title
panel_icon  panel_icon  panel_icon  panel_icon  panel_icon  panel_icon  panel_icon
STRONA GŁÓWNA separator INFORMACJE separator aktualności
19
03-2019
AKTYWNY I BEZPIECZNY POWIAT BRZESKI – TO JUŻ TRZECIA EDYCJA!
JERZY SOSKA
Już 21 marca rusza kolejna odsłona akcji Aktywny i Bezpieczny Powiat Brzeski.
Spacerujesz? Biegasz? Uprawiasz nordic walking? A może jeździsz na rowerze? Zapraszamy Cię do wspólnego pokonywania kolejnych kilometrów. Aktywny i Bezpieczny Powiat Brzeski to jedyna tego typu Akcja w regionie. Ta oryginalna forma aktywności przez pół roku mobilizuje Mieszkańców Powiatu Brzeskiego do wzięcia udziału w zdrowej rywalizacji z możliwością komentowania, porównywania wyników i podglądania osiągnięć innych zawodników. Każdy uczestnik posiada własny profil, na którym publikuje kilometry, czas oraz trasę, jaką przebył.

START – Pierwszego Dnia Wiosny! <----> META – 31 sierpnia 2019!

Zarejestruj się w aplikacji Endomondo, stwórz swój profil i dołącz do grona Aktywnych Mieszkańców Powiatu Brzeskiego!

Uczestnicy konkurują w dwóch grupach: kobiety i mężczyźni. Rywalizacja Aktywny Mieszkaniec Powiatu Brzeskiego podzielona jest na trzy kategorie aktywności:
  1. CHODZIARZE
  2. BIEGACZE
  3. ROWERZYŚCI
PAMIĘTAJ, aby włączyć aplikację zawsze, gdy chodzisz, biegasz lub jeździsz, dzięki temu przebyte kilometry zwiększą Twoje szanse na wygraną. Ranking dostępny w aplikacji Endomondo pozwoli Ci na bieżąco monitorować postępy uczestników konkurencji. Mobilizujący charakter rywalizacji zachęci do zintensyfikowania Twojej aktywności.

W ubiegłym roku do zabawy przystąpiło ponad 600 osób, które w ciągu pół roku wspólnie zdobyły dokładnie 235 577 kilometrów! To znakomity wynik! Najbardziej aktywni stanęli na podium i odebrali pamiątkowe statuetki oraz pakiet Aktywnego Mieszkańca Powiatu Brzeskiego. Tegoroczna edycja również zakończy się 31 sierpnia. Wraz z zakończeniem wakacji wyłonimy nowych rekordzistów.

Dołącz do rywalizacji i aktywnie powitaj wiosnę!

REGULAMIN
19
03-2019
ZAWODOWA CORRIDA
ELŻBIETA WOJNOWICZ
Rozpoczęliśmy kolejną zawodową przygodę tym razem w Hiszpanii z chłopcami z technikum mechatronicznego i dziewczętami z technikum żywienia i usług gastronomicznych. Do Malagi, miasta praktyk zawodowych dotarliśmy późnym popołudniem 16 marca 2019. Po zakwaterowaniu, obiedzie, krótkim odpoczynku i poznaniu obiektu, wspólnie z hiszpańskim opiekunem naszej grupy Panią Anną Přibylovà wyruszyliśmy na pierwsze zapoznanie z miastem. Pani Ania pokazała nam miejsca, które mogą się nam przydać: sklepy, ulice, drogę do centrum miasta, przystanki autobusowe, z których uczniowie będą dojeżdżać na praktyki. Na dalsze zwiedzanie umówiliśmy się już na następny dzień, bo zmęczenie dało o sobie znać.
W niedzielę po śniadaniu wyjechaliśmy do centrum Malagi. Właśnie odbywał się ważny w Hiszpanii festiwal filmowy, zjechały gwiazdy i reżyserzy z całego kraju.

Nasze dziewczęta też „robiły za gwiazdy” wzbudzając zainteresowanie mieszkańców. Południowa prowincja Andaluzji de Malaga cieszy się wyjątkową popularnością wśród turystów z całego świata. Głównie za sprawą swojego wybrzeża Costa del Sol, ok. 160 km plaż o znakomitej infrastrukturze. Jednakże Prowincja Malaga daje przyjezdnym nie tylko słońce, plaże i wyśmienite warunki wypoczynku. Jej tereny posiadają unikatowe w całej Hiszpanii dziedzictwo kulturowe sięgające 40 000 lat w przeszłość.

Zwiedziliśmy Catedral de la Encarnacion, ruiny teatru rzymskiego, dom malarza Pablo Picasso uznanego za jednego z najwybitniejszych artystów XX wieku, twórcy nurtu malarstwa zwanego kubizmem.

W poniedziałek po porannej odprawie i przypomnieniu miejsc pracy wyruszyliśmy na swoją zawodową „hiszpańską ścieżkę”.
15
03-2019
KONCERT CHARYTATYWNY DLA RITY
ELŻBIETA WOJNOWICZ
Pięknie, wzniośle, bajecznie, tanecznie, muzycznie, bajerancko, ale tez niezwykle uczuciowo, rzewnie i od serca. Tak można określić to co wydarzyło się wczoraj w naszej szkole. A był to „Koncert dla Rity” chorej na autyzm dziecięcy, córeczki naszej Koleżanki, Nauczycielki, Wychowawczyni Asi Surmacz.

Różowe serca, które wspólnie z młodzieżą przygotowały Panie Jadzia, Jemioło, Madzia Żurek Opiła, Agnieszka Kornaś, Ewa Kłuś i Iwonka Franczyk, witały wszystkich, którzy przybyli na wydarzenie – nauczycieli, uczniów, pracowników szkoły i zaproszonych gości - naszych sąsiadów maluszków z przedszkola nr 7 na Zielonce.

Słowa do wszystkich skierowała Pani Asia Surmacz mama malutkiej Rity, przybliżając w czułych słowach schorzenie, nawiązując do istoty pomocy i wrażliwości na inność. Mali przyjaciele rozpoczęli koncert wchodząc ze śpiewem piosenki „Bociek i żabka” czym wzbudzili zainteresowanie i rozbawienie. Zajęli „vipowskie miejsce” tuż przed sceną. Koncert rozpoczął się na dobre. Piękne wzruszające wiersze przeplatane piosenkami recytowali uczniowie przygotowani perfekcyjnie przez Panią Marzenę Lechowicz Liro. Wychodzili z różnych miejsc co wzbudzało zaciekawienie obecnych. Piosenki śpiewane przez szkolny zespół pod batutą Pani Ani Rudnik znakomicie oddał atmosferę wydarzenia. Przedszkolaczki byly numerem 1 koncertu tańcząc przy każdej piosence. Do zabawy z przedszkolaczkami ruszyli nasi uczniowie. Wszystkim udzieliła się zabawa.

Takiej ofiarności nie spodziewali się organizatorzy imprezy. Zebrano 4589 zł. Uczestniczyły wszystkie klasy, które były w tym czasie w szkole (1bwa, bw, 2TH, 2TBG,1 TI,3zb, 3 TMe,1TGG, 3zwa,3TGs, 1TH, 4TBG,3TIG,3TB, 3zs, 2TI, 2zb, 4TI,3zb,3zk,, 3Th, 2TMe, 4TGs,2bb,3Te, 3zm,1TE, 2TGS, 2TE, 4TIM, 1BKE, 2zwa.
Maturzyści przekazali pieniądze pozostałe z organizacji studniówki.
Swoje serce i hojne datki złożyli nauczyciele i pracownicy szkoły.

Podziękowania kieruję do współorganizatorów koncertu: Paniom Ani Rudnik wraz z zespołem, Marzenki Lechowicz- Liro, Jadwigi Jemioło, Madzi Żurek Opiły, Agnieszki Kornaś, Iwonki Franczyk, Ewy Kłuś, Marzence Dzień, Dorocie Pabian, Asi Martynie, Eli Duch, Panu Tomkowi Kukli z zespołem informatyków, Panom z warsztatów szkolnych. Podziękowania należą się Dyrekcji wrażliwość i możliwość przeprowadzenia koncertu.

Jeszcze raz bardzo dziękujemy Panu Robertowi Wieciechowi absolwentowi naszej szkoły i szefowi firmy „Robertus”, który bezinteresownie i profesjonalnie z wysokiej jakości sprzętem nagłaśniał naszą imprezę.
15
03-2019
WYCIECZKA PRZEDMIOTOWA DO QUBUS HOTEL**** KRAKÓW
Patrycja Rachfał IITH
Jedną z form zdobywania wiedzy jest udział w wycieczkach przedmiotowych, dlatego 11 marca uczniowie klasy 2TH odwiedzili hotel Qubus w Krakowie, gdzie mogli bliżej poznać specyfikę swojego zawodu.

Po dotarciu na miejsce zostaliśmy serdecznie przywitani przez pracownika recepcji, który oprowadził nas po obiekcie i przedstawił jak ,,od kuchni'' działają wszystkie piony hotelu. W pierwszej kolejności zobaczyliśmy centrum konferencyjne, z którego słynie sieć hoteli Qubus, nastawionych na obsługę turystyki biznesowej. Tam mogliśmy zapoznać się ze sprzętem, jakim dysponuje hotel oraz posłuchać o organizacji konferencji, bankietów i imprez okolicznościowych. Następnie zobaczyliśmy dwa typy jednostek mieszkalnych - junior suite i duble room. Przewodnik zapoznał nas z typowym wyposażeniem pokoi oraz statystykami obłożenia hotelu. Zobaczyliśmy także SPA, basen oraz salę restauracyjną, gdzie zgłębiliśmy wiedzę o ich codziennym funkcjonowaniu.

Z pewnością, dzięki tej wycieczce każdy z nas mógł bliżej zapoznać się z pracą w hotelu oraz usłyszeć kilka rad od doświadczonego personelu.
06
03-2019
NAJLEPSZY ADRES W IRLANDII
ELŻBIETA WOJNOWICZ
Od 2005 roku Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Brzesku uczestniczy w projektach unijnych wysyłając uczniów na praktyki zawodowe do różnych krajów. Współpracujemy z różnymi organizacjami, które dla nas te praktyki przygotowują, szukając dobrych miejsc, aby uczniowie zdobyli lub poszerzyli umiejętności zawodowe.

W tym roku podjęliśmy współpracę z irlandzką firmą hostingową YOUR INTERNATIONAL TRAINING w IRLANDII w mieście TRALLE, która łączy, zarządza i koordynuje program dla obywateli europejskich w Irlandii w ramach programu UE "Erasmus +". Obsługuje grupy i osoby prywatne w następujących programach: Erasmus + KA 1, Erasmus + KA 2, Erasmus KA 3. W Europie współpracuje ze szkołami, kolegiami, uniwersytetami, rządowymi agencjami zatrudnienia i organizacjami pozarządowymi w ramach partnerstwa europejskiego. Wspiera wymianę pomysłów poprzez warsztaty, seminaria, praktyki zawodowe, kursy językowe i działania kulturalne, które z kolei umożliwiają transfer innowacji i umiejętności w całej Unii Europejskiej. Jej oddziały mieszczą się w Tralee, Malow, Sligo, Galway, Youghal.

Jak zazwyczaj bywa każda ze stron ma pewne obawy dotyczące współpracy i osiągnięcia założonych celów, zapewnienia dobrych zakładów praktyk, programu kulturowego itp.

Już pierwsze kontakty z firmą rozwiały nasze obawy, a później było już coraz lepiej a nawet doskonale. Odbyto wiele telekonferencji, w trakcie których „dopinano” wszelkie sprawy. Szkoła zaprosiła przedstawiciela organizacji, aby podpisać stosowne umowy, uzgodnić potrzeby i zadania każdej ze stron oraz poznać się osobiście. Spotkanie ustalono na 15.01.2019.

W szkole pojawiła się prężna Pani Dyrektor Partycja Pilarek, przedstawiając firmę, osoby w niej zatrudnione, doświadczenie w zakresie realizacji projektów. Ze strony szkoły w spotkaniu uczestniczyli dyrektor, koordynator i zastępca oraz kierownik praktycznej nauki zawodu.

Rzeczowo i konkretnie zostały uzgodnione zadania obu stron, podpisano dokumenty o współpracy, niezbędne do realizacji projektu. W godzinach popołudniowych odbyło się szkolenie dla wybranych uczestników projektu – uczniów 3 klasy Technikum Informatycznego. Uczniowie chłonęli każde słowo Pani dyrektor, która opowiadała o mieście praktyk Tralee, przedstawiała miejsca praktyk dobrane zgodnie ze złożonym CV, miejsce zakwaterowania oraz opowiadała o kuchni, zwyczajach i obyczajach Irlandczyków.

W Tralee
Irlandia przywitała uczniów śniegiem ale niezwykle ciepło. Chłopcy byli mile zaskoczeni hostelem, kuchnią i perfekcyjnym dobrem miejsc praktyk. Po pierwszych dniach, w trakcie których ćwiczono język zawodowy, uczniowie rozpoczęli swoją przygodę zawodową z firmami irlandzkimi. Każdemu z chłopców podczas praktyki towarzyszył opiekun wyznaczony przez firmę. Chłopcy bardzo dobrze radzili sobie z zadaniami zawodowymi. Pracodawcy chwalili naszych uczniów za obowiązkowość, rzetelność, umiejętności, ale też za kreatywność.

Dla uczestników YOUR INTERNATIONAL TRAINING, w ramach programu kulturowego zorganizowała wycieczki do najpiękniejszych miejsc w hrabstwie Kerry. Byli na półwysepie Dingle, Ring of Kerry - jednym z najpiękniejszych irlandzkich szlaków turystycznych, plażach i klifach Ballybunion. Byli też w Cork, drugim co do wielkości mieście Irlandii, leżący przy ujściu rzeki Lee do Morza Celtyckiego.

Wizyta monitorująca
Odbyła się w dniach 18 - 22.02.2019. Uczestniczyli w niej koordynatorzy i dyrektor szkoły. Do kontroli zaproszono Dyrektora Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Brzesku. Kontrolujący spotkali się z pracownikami organizacji. Spotkania przebiegały w konkretnej, rzeczowej, ale przemiłej atmosferze. Perfekcyjnie przygotowano kontrolę, przedstawiono zajęcia językowe jakie mieli uczestnicy (jeden plan lekcji przekazano szkole), przeprowadzono spotkania z opiekunami praktyk w miejscach praktyk (6 firm), omówiono osiągnięcia uczniów.

Wysoka kompetencja pracowników, merytoryczność w działaniu ale też niesamowita życzliwość, radość w działaniu, uśmiech na co dzień, to niewyobrażalne atuty tej firmy.

To niebywały sukces tej współpracy. Uczniowie są bardzo zadowoleni z doświadczenia, jakie zdobyli, z umiejętności, które będą mogli wykorzystać w pracy, kontaktów, które nawiązali, miejsc które zobaczyli, kraju, który poznali, z jego kulturą, kuchnią, zabytkami i przede wszystkim optymizmem i radością. Po wizycie, możemy powiedzieć, że to najlepszy partner, z jakim przyszło nam pracować do tej pory.

Powrót
1 marca wrócili nasi informatycy - „Europejczycy” po miesięcznej praktyce w Irlandii. Doświadczenia i umiejętności, jakie zdobyli, pomogą im w dalszym kształceniu a przede wszystkim w pracy. Sukcesem tej mobilności jest opracowanie dla firmy Systems for Education w Tralle przez naszych uczniów Rafała Widło i Jakuba Filipa systemu operacyjnego do energooszczędnej pracowni komputerowej oraz przygotowalnie strony internetowej dla tego projektu.

Chłopcy otrzymali wysokie oceny z praktyk oraz zapewnienia firm, w których pracowali, o możliwości zatrudnienia, jeśli tylko będą chcieli. Dostali też „porcję” odwagi, obycia w multikulturowym świecie oraz umiejętności językowych w zawodzie.

Praktyka zawodowa i pobyt W TRALLE na długo zostaną naszym „bohaterom” w pamięci i działaniach.